učenik na instrukcijama, kalkulator, vježba

Povoljniji od drugih?

Ako ste na ovoj stranici, postoji dobra šansa da ste bar jednom u životu uzimali instrukcije za sebe ili nekog u obitelji.
Poznata nam je svima i rečenica “ma šta oni rade u školi onda ako im trebaju instrukcije!”
To je sasvim opravdano pitanje.
Imali bismo na to štošta reći jer je to ustvari problem.
U Švedskoj su instrukcije nepoznat pojam. No, to nije sada tema.

Krene se onda u potragu, nađu se novci i za to, jer znamo – sila ne pita.
No, onda bi se trebalo promotriti 3 stvari:
1.) Rezultat
2.) Broj sati
3.) Povratne informacije

U SANTI se sve vrti oko toga.

CIJENA

Jasno izraženo – naše instrukcije su po cijeni 18,50€ školski sat, a ovako se ona formira…
Na početku 2024. revidirali smo koja bi cijena instrukcija trebala biti ove kalendarske godine.

Stanje na tržištu krenulo je prema prosjeku 15€ individualni sat.

U tom smo poslu pa pratimo kako drugi instruktori odrađuju i kako ovaj sektor privatnih specijalizacija funkcionira.

Osobno se sjećamo prije nekoliko godina dobre stare cifre “50kn za instrukcije”.
Inflacija uzima danak, i treba sagledati tih 50kn sat instrukcija paralelno s primjerice cijenom 10kn sendvič lepinja.
Sada isti taj sendvič ima cijenu 6€ (zaprešićki fast food ovdje nama u susjedstvu), tad vidimo skok 4x cijene.

To bi značilo da cijena instrukcija je isto u rangu barem 3x skoka gdje se dolazi do otprilike 18€.
Još je bolji primjer nešto bliži našem “uslužnom” sektoru – jedan praćeni trening u teretani.
Prosječna cifra za koju bi netko 1 sat održao privatni trening danas je 20€.
Uzmimo u obzir i da nisu svi treneri prošli neku kvalifikaciju za taj posao.

Mi smo odlučili do kraja šk. god 2023./2024. održati 13€ jer znamo socijalnu situaciju da plaće još nisu ispratile inflaciju.

Tako da tek od školske godine 2024./2025. korigirali smo cijenu, radije nego da smo povisili prvo na 15, zatim na 17 i na kraju na 18, kako nam to “namještavaju” po dućanima…

ŠKOLSKI ILI PUNI SAT

Kao i u školi, postoji razlog zašto sat traje 45min, a ne 60min.
U školama odmor i priprema između dva školska sata, pridodaju vremenski nastavi skoro do punog sata.
Tako i na instrukcijama, naš sat zapravo vrijedi 60min dok dođemo na lokaciju ili pripremamo radnu okolinu na svojoj lokaciji.
Zatim, ne gledamo u minutu i nerijetko se produži.
Ostavljamo povratne informacije roditelju, zadajemo zadaću, dogovaramo termin, popričamo sa svojim učenikom van okvira instrukcija…
Radni sati se popune.

NAČIN RADA


Naš krajnji cilj s učenicima je da nam se oni više ne vraćaju
, da ih uspijemo postepeno osposobiti za samostalni rad.
Kroz obavezne zadaće ih potičemo na pozitivne radne navike, a drage volje im dijelimo i alate kako i sami danas mogu dodatno vježbati i tražiti rješenja.

Najbitnije – nismo tu na instrukcijama da ih “čuvamo” i da vježbamo s njima već da im damo srž znanja s kojim oni mogu dalje. Njihov zadatak je dalje vježbati kod kuće uz naše praćenje.
Samim time, ne želimo razduživati nepotrebno već u najboljem mogućem vremenu dobro odraditi svoj posao.
Da ne trošimo ni sebi ni njima vrijeme i novac.

Zato postavlja se pitanje: jesmo li povoljniji od drugih? Ako u 4 sata jednog mjeseca postignemo ono što netko bi morao u 6 sati ili više…
Ako vrijeme nije dovoljno, novčano gledano to je 74€ naspram 90€. Ako je samo 1 sat u pitanju i mala pomoć prije testa, koliko je važna osoba instruktora opisana kroz ovaj tekst i njegov način rada?

Dakle, naše instrukcije stoje 18,50€ s računom dok možda neke druge stoje 15€.

Jesmo li povoljniji? 🙂

Ostavi komentar